Nasza wyprawa na przełęcz Diatłowa

W maju 2018 roku odbędzie się wyprawa na przełęcz Diatłowa. Projekt zostanie sfinansowany dzięki społeczności PolakPotrafi.pl.

Jest to alternatywny sposób finansowania ciekawych pomysłów przy współpracy społeczności, która wspiera je drobnymi wpłatami. Jeśli chcesz znać więcej szczegółów dotyczących wyprawy oraz śledzić na bieżąco jej status, zapisz się do newslettera, a będziesz otrzymywał informacje, zdjęcia i filmy z wyprawy oraz przygotowań w cyklicznych wiadomościach.

Filmy zostaną udostępnione na poniższym kanale:

YouTube

 

 

 

Głównym celem projektu jest realizacja rekonstrukcji szlaku przebytego przez dziewięcioosobową grupę Diatłowa - uczestników nieszczęsnej "tragedii na Przełęczy Diatłowa". Jest to w Rosji cały czas jedna z największych zagadek ostatnich lat.

W ramach rekonstrukcji emitowane będą filmy jakości Full HD (1080p) udostępnione na  YouTube oraz zdjęcia, prezentujące między innymi:

  • Szczegółową trasę przebytą przez ekspedycję Diatłowa
  • Kluczowe miejsca związane z historią Diatłowców
  • Analizę wszystkich możliwych hipotez zdarzeń
  • Tłumaczone na j.polski wywiady z badaczami tragedii z Rosji
  • Odwiedziny Fundacji Diatłowa
  • Odwiedziny cmentarza Michaiłowskiego i Iwanowskiego
  • Wywiady z lokalną społecznością
  • Wejście na górę Chistop [Чистоп] (1.290 m n.p.m)
  • Wejście na górę Otorten [Отортен] (1.234 m n.p.m)
  • Relację z przygotowań do projektu

Ponadto prezentowane będą okolicznościowe filmy YouTube z podróży koleją, z Mińska - stolicy Białorusi, z Moskwy - stolicy Rosji, z Jekaterynburga - siedziby obwodu świerdłowskiego pokazujące miasto i uczelnię Diatłowców, z Sierowa oraz z Iwdiel.

Docelowa trasa rozpoczyna się od miejsca, z którego wyruszyła grupa Diatłowa - Jekaterynburka, i przebiegać będzie aż po miejsce feralnych zdarzeń na przełęczy Diatłowa. W międzyczasie przeprowadzone zostaną rozmowy z lokalnym społeczeństwem, Rosjanami zajmującymi się badaniem tej sprawy oraz autorami książek i przedstawicielami Fundacji Diatłowa. Po noclegu na osławionej przełęczy, wyruszymy w kierunku szczytu Otorten. Tam sfilmujemy ostatnie ujęcia panoramy regionu i rozpoczniemy etap powrotu do Iwdiel.

Ponadto w ramach projektu planowana jest wyprawa na przełęcz zimą. Byłaby cennym uzupełnieniem całej inicjatywy oraz motywacją do napisania ilustrowanej, polskojęzycznej książki o incydencie na przełęczy Diatłowa. Jeśli budżet zostanie przekroczony to plan ten wejdzie w fazę realizacji. Publikacja wymaga odpowiedniego zilustrowania, stąd pomysł wyprawy na przełęcz również w okresie obfitej pokrywy śnieżnej.