Nasza zimowa ekspedycja na przełęcz Diatłowa

 

Na przełomie stycznia i lutego 2019 roku odbędzie się nasza polska, zimowa wyprawa na przełęcz Diatłowa. Projekt zostanie sfinansowany dzięki społeczności PolakPotrafi.pl - portalowi opartemu o tzw. "crowdfounding". Jest to alternatywny sposób finansowania ciekawych pomysłów przy współpracy ze społecznością, która wspiera je drobnymi wpłatami.

Jeśli chcesz znać więcej szczegółów dotyczących wyprawy oraz śledzić na bieżąco jej status, zapisz się do naszego newslettera, a będziesz otrzymywał informacje, zdjęcia i filmy z wyprawy oraz przygotowań w cyklicznych wiadomościach.

 

Głównym celem projektu jest realizacja zimowej rekonstrukcji szlaku przebytego przez dziewięcioosobową grupę Diatłowa - uczestników nieszczęsnej "tragedii na Przełęczy Diatłowa". Jest to w Rosji cały czas jedna z największych zagadek ostatnich lat.

W ramach rekonstrukcji emitowane będą filmy jakości HD udostępnione na  YouTube oraz zdjęcia, prezentujące między innymi:

 • Szczegółową trasę przebytą przez ekspedycję Diatłowa
 • Marsz wzdłuż rzeki Łozwy na nartach skiturowych
 • Kluczowe miejsca związane z historią Diatłowców
 • Analizę wszystkich możliwych hipotez zdarzeń
 • Tłumaczone na j.polski wywiady z badaczami tragedii z Rosji
 • Odwiedziny Fundacji Diatłowa
 • Odwiedziny cmentarza Michaiłowskiego i Iwanowskiego
 • Wywiady z lokalną społecznością
 • Wejście na górę Chistop [Чистоп] (1.290 m n.p.m)
 • Wejście na górę Otorten [Отортен] (1.234 m n.p.m)
 • Relację z przygotowań do projektu

Ponadto prezentowane będą okolicznościowe filmy YouTube z podróży koleją, z Mińska - stolicy Białorusi, z Moskwy - stolicy Rosji, z Jekaterynburga - siedziby obwodu świerdłowskiego pokazujące miasto i uczelnię Diatłowców, z Sierowa oraz z Iwdiel.

Nasz projekt rekonstrukcji szlaku grupy Diatłowa, obejmuje swoim zakresem podróż na Ural w Rosji zimą. Docelowa trasa rozpoczyna się od miejsca, z którego wyruszyła grupa Diatłowa - Jekaterynburka, i przebiegać będzie aż po miejsce feralnych zdarzeń na przełęczy Diatłowa. W międzyczasie przeprowadzone zostaną rozmowy z lokalnym społeczeństwem, Rosjanami zajmującymi się badaniem tej sprawy oraz autorami książek i przedstawicielami Fundacji Diatłowa. Rekonstrukcję chcemy odbyć w warunkach możliwie zbliżonych do tych, które mieli Diatłowcy. Nasze noclegi odbędziemy w tych samych lokalizacjach. Po noclegu na osławionej przełęczy, wyruszymy w kierunku szczytu Otorten. Tam sfilmujemy ostatnie ujęcia panoramy regionu i rozpoczniemy etap powrotu do Iwdiel.

Ponadto w ramach projektu planowana jest podróż na przełęcz latem. Byłaby cennym uzupełnieniem całej inicjatywy oraz motywacją do napisania ilustrowanej, polskojęzycznej książki o incydencie na przełęczy Diatłowa. Jeśli budżet zostanie przekroczony to plan ten wejdzie w fazę realizacji. Publikacja wymaga odpowiedniego zilustrowania stąd pomysł wyprawy na przełęcz również w okresie kiedy nie ma obfitej pokrywy śnieżnej.

Fotografia Andrieja Nikołajewa, 2017

Dodaj komentarz

avatar
wpDiscuz